Глоба за превишена скорост вече и от ТОЛ камера

Контролът по българските пътища се затяга. От юли 2025 г. тол камерите по магистралите вече не само засичат скоростта, но и автоматично налагат санкции при движение в аварийната лента. Санкцията е строга – глоба от 1000 лв. и отнемане на книжката за 3 месеца. Макар основният акцент да пада върху тези нови мерки, глоба за превишена скорост си остава най-честото нарушение – над 18 000 случая само за един уикенд, според данни на МВР.

В тази статия ще разгледаме какви точно са новите правила, какво засичат камерите, какви глоби се налагат, включително стандартната глоба за превишена скорост, и какви са последствията при комбинирани нарушения – скорост, изпреварване, алкохол, аварийна лента. Сигурността по пътищата вече не зависи само от патрули – електронните системи стават основният инструмент на държавата за налагане на ред.

Какво засичат новите камери по магистралите?

Тол системата вече не служи само за изчисляване на такси за изминато разстояние. След последните ъпгрейди, камерите по магистралите и основните пътни артерии вече автоматично засичат редица нарушения, включително:

  • Превишена скорост – класическото нарушение, при което се налага глоба за превишена скорост, спрямо стойностите в ЗДвП;
  • Движение в аварийната лента – новата санкция, която предвижда 1000 лв. глоба и отнемане на книжката за 3 месеца;
  • Неправомерно изпреварване – особено в участъци със забрана и без видимост;
  • Неправилна промяна на лентите – включително изпреварване отдясно, навлизане в бус лента или аварийна;
  • Данни за винетка и тол такси – стандартна функция, която се запазва.

Интересното е, че системата вече позволява разпознаване на поведението на водача в реално време – т.е. не е нужно да има патрул на място. Камерата прави снимка, засича скоростта, отчита позицията на автомобила (включително в коя лента се движи), и автоматично подготвя електронен фиш. Така, ако водач кара с 160 км/ч в аварийната лента, той може да получи както глоба за превишена скорост, така и санкция за използване на лента за спешни случаи – двойно наказание.

Какви са глобите: скорост, аварийна лента и още

При новата система на контрол санкциите вече се налагат комбинирано – в зависимост от броя и тежестта на нарушенията. Ето основните размери на глобите според вида на нарушението:

Глоба за превишена скорост:

Превишение над ограничениетоГлоба (лв)Допълнително наказание
до 10 км/ч20 лв
от 11 до 20 км/ч50 лв
от 21 до 30 км/ч100 лв
от 31 до 40 км/ч400 лв
над 40 км/ч600 лв + 3 т.Възможно отнемане на книжката

Глоба за превишена скорост остава най-масовото нарушение – по официални данни само за три дни са регистрирани над 18 000 случая.

Глоба за движение в аварийната лента:

  • 1000 лв глоба
  • Отнемане на книжката за 3 месеца
  • Засичане: автоматично от камери

Това е новото строго нарушение, което от юли 2025 се санкционира дори без присъствие на патрул. Нарушителите получават електронен фиш с приложена снимка от тол камерата.

Алкохол и наркотици:

  • До 0.5 промила – административно нарушение, глоба от 500 лв
  • Над 1.2 промила или отказ за проба – наказателна отговорност, съд, отнемане на книжка, глоба до 2000 лв
  • Дрога зад волана – без значение количеството: автоматично съд, отнемане на книжка и висока глоба

Министърът на вътрешните работи обяви, че се обсъжда и мярка за пожизнено отнемане на книжката при тежки рецидиви.

Как ще работи новата система и кога влиза в сила?

Новите правила вече са в ход, а тол системата е технически готова да налага автоматично санкции. Според официалните изявления на премиера и министрите:

  • Камерите вече засичат движение в аварийната лента;
  • Автоматично се издават фишове при заснето нарушение;
  • Не се изисква полицейски патрул на място – процесът е изцяло дигитализиран;
  • Наказанията влизат в сила веднага след заснемане и обработка от системата.

До този момент нарушенията в аварийната лента обикновено оставаха ненаказани, освен ако не бъдат засечени от КАТ. Но вече всеки, който си „позволи“ да заобиколи колоната по тази лента, ще бъде уловен от камера и ще получи санкция.

Според министъра на регионалното развитие Иван Иванов, техническото напасване на системата е завършено, и глобите ще започнат да се налагат без изключения още тази седмица. Това означава, че още следващия уикенд могат да бъдат наложени хиляди глоби.

Какво показват проверките: цифрите говорят

Само за три дни – петък, събота и неделя – при специална акция на МВР и тол управлението са извършени над 40 000 проверки по основните пътни артерии в страната. Резултатите показват тревожна, но показателна картина:

  • 18 000+ нарушения за превишена скорост
    → Най-честото провинение, при което се издава глоба за превишена скорост, като в повечето случаи става въпрос за над 20 км/ч над ограничението.
  • 300 случая на неправилно изпреварване
    → Често комбинирани с агресивно каране и движение в аварийната лента. Нарушителите могат да получат едновременно фиш за изпреварване и глоба за превишена скорост, ако камерата отчете висока стойност.
  • 29 шофьори хванати в аварийната лента
    → Всички са санкционирани с 1000 лв. и отнемане на книжката за 3 месеца. Вече няма нужда от физическо спиране – камерите засичат нарушението, снимат, и заедно с евентуална глоба за превишена скорост, се издава комбиниран електронен фиш.
  • 11 600 фиша и над 2300 акта – издадени за различни провинения, като тенденцията показва, че най-често срещаната причина за санкция си остава класическата глоба за превишена скорост, особено в извънградски и магистрални участъци.

Ерата на „позволеното“ свърши – всяко нарушение вече струва скъпо

Тол камерите вече не са просто средство за таксуване – те се превърнаха в основен инструмент за контрол и наказание по пътищата. Нарушенията, които преди минаваха между капките, вече водят до солидни глоби, отнемане на книжка и реални последствия. Най-често срещаното провинение – превишаването на скоростта – остава приоритет на органите, и глоба за превишена скорост ще получава всеки, който дори леко натисне повече газта.

Новите мерки обаче не спират дотук. Движението в аварийната лента, изпреварванията и комбинацията от няколко нарушения водят до автоматично натрупване на санкции. Така един шофьор може да получи глоба за превишена скорост, глоба за лента, и лишаване от книжка – всичко това без да бъде спрян от КАТ, само чрез камера.

Контролът е вече електронен, ефективен и безмилостен. А за онези, които все още смятат, че могат да „минават метър“, остава само едно – да очакват фиша по пощата.

Бързи връзки

**Искра.bg – 1000 лв. глоба за шофиране в аварийната лента**
Конкретни данни: 29 глоби по 1000 лв за три дни, над 18 000 глобени за превишена скорост, 11 600 фиша и 2300 акта.
🔗 https://www.iskra.bg/1000-lv-globa-za-barzatsite-v-avariynata-lenta/

**OffNews – От уикенда: Тол камерите ще пращат глоби за шофиране в аварийната лента**
Допълнителна информация за технологичните настройки, автоматизацията на глобите и координацията между МВР и МРРБ.
🔗 https://offnews.bg/112/ot-uikenda-tol-kamerite-shte-prashtat-globi-za-shofirane-v-avarijnata-847662.html

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *